Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

 

Słupsk

01 wrzesień 2011r.

Uchwałą Sejmu z 28 maja 1975 r. Słupsk jest miastem wojewódzkim. Miasto liczy około 73 tys. mieszkańców (1939 r. • 45 tys.). Jest miastem starym. Pierwsza wzmianka historyczna o nim pochodzi z 1015 r. Prawa miejskie otrzymał w 1310 r. Odgrywał wielką rolę będąc siedzibą znaczących w dziejach Pomorza Zachodniego książąt słupskich. W czasie działań wojennych w 1945 r. miasto zostało zniszczone w około 30 proc. Najbardziej ucierpiało stare miast< oraz zakłady przemysłowe.


Rowy na wczasy

13 luty 2011r.

Po zachodniej stronie Łebskiego jeziora leżą trzy często odwiedzane przez turystów miejscowości. Pomiędzy dwoma jeziorami, w otoczeniu sosnowych lasów leżą Smołdzino1 i Kluki. Północną część miejscowości stanowi Słowiński Park Narodowy którego siedziba jest w Smołdzinie. Unikalne w Parku Narodowym są wydmy ruchome, przemieszczające się z prędkością do pięciu metrów rocznie. Słowiński Park stanowi ogromny zbiór najróżniejszych gatunków roślin i zwierząt, często zamieszkujących tylko ten obszar, w związku z tym jest on niezwykle wartościowy ze względu na swe wartości przyrodnicze. Również odwiedzający go potrafią docenić różnorodność i piękno tego obszaru, i będąc w Smołdzinie chętnie urządzają wycieczki po okolicach.


Sarbinowo nad morzem

05 maj 2011r.

Chcąc odwiedzić Sarbinowo pojechać należy na zachodnie wybrzeże a konkretniej w okolice Mielna w powiecie koszalińskim. Znajduje się ono w tak małej odległości od Bałtyku, że na początku XX wieku stało pod groźbą zalania przez Morze Bałtyckie. Poprzez wzniesienie muru udało się jednak na szczęście wygrać nierówną walkę z żywiołem a tym samym ochronić tę miejscowość a jej mieszkańcom zagwarantować bezpieczeństwo.


Jarosławiec nad morzem

02 marzec 2011r.

Gęste lasy sosnowe, czysta woda i wysokie klify to cechy charakterystyczne niewielkiej nadmorskiej miejscowości Jarosławiec. W tym uroczym miasteczku, na stałe liczącym niewiele ponad 300 mieszkających na stałe każdego lata przebywa w wakacje parę tysięcy urlopowiczów spragnionych ciszy, spokoju i nieskazitelnej przyrody. Znakiem rozpoznawczym Jarosławca jest 33-metrowa morska latarnia. Dzięki swej wysokości jest najwyższą latarnią w Polsce, a widoki rozlegające się z samego szczytu zapierają dech w piersiach. Jarosławiec jest to miejsce, które warto odwiedzić po wakacyjnych tłumach. W powietrzu jest wtedy bardzo dużo bardzo zdrowego jodu, a podczas sztormów morskie fale wyrzucają na piasek duże ilości bursztynu, którego zbieraniem trudnią się ludzie mieszkający w Jarosławcu.


Wybrzeże Zachodnie X w.

12 sierpień 2012r.

Dzięki nadmorskiemu położeniu ułatwiającemu komunikację z różnymi krajami, ludność Pomorza w okresie wczesno-historycznym była zamożniejsza od mieszkańców reszty Polski i odznaczała się też wyższą kulturą. Tylko tutaj spotykamy świątynie słowiańskie zdobione bogato rzeźbami i malowidłami, budzącymi podziw kronikarzy niemieckich i duńskich, tylko tu istniała osobna kasta kapłanów i publiczny kult bóstw plemiennych. Pomorzanie początkowo palili swych zmarłych i obyczaj ten utrzymał się aż w głąb XII w. obok nowego zwyczaju grzebania zmarłych niespalonych, przejętego pod wpływem chrześcijaństwa. Źródłem zamożności Pomorza był handel. Za towar płacono płatami delikatnego q płótna (stąd pochodzą polskie słowa płacić, zapłata) oraz srebrem, odważanym na brązowych wagach składanych. Jakkolwiek w X w. na Pomorzu były już w obiegu liczne monety arabskie, bizantyjskie, anglosaskie, niemieckie, węgierskie, czeskie i polskie, to jednak system odważania utrzymał się jeszcze do XII w., ponieważ kursujące monety były różnej wagi i w związku z tym także różnej wartości i dlatego oczywiście nie można było liczyć ich na sztuki. Obok monet szły na wagę także kawałki popsutych ozdób srebrnych lub całe ozdoby oraz sztabki i placki srebra surowego. Duża ilość skarbów srebrnych z X—XI w. znalezionych na Pomorzu, zawierających nieraz ponad 10 kg srebra, świadczy o zamożności mieszkańców tej dzielnicy. Skarby te ludność ukryła w ziemi w chwili jakiegoś niebezpieczeństwa w obawie przed grabieżą. Szczególnie bogatym centrum handlowym był Wolin przy wschodnim ujściu Odry, rywalizujący z dwoma innymi słynnymi portami nad Bałtykiem: duńskim Haithabu pod Szlezwikiem i szwedzkim Birka w pobliżu Sztokholmu.