Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

 

Wiadomości Geograficzne o regionie Pomorskim

19 lipiec 2013r.

Położenie i zasięg Prezentowany turyście w niniejszym przewodniku teren zajmuje północno-wschodnią część województwa gdańskiego, granicząc na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów z wodami Morza Bałtyckiego, a ściślej z jego odgałęzieniem Zatoką Gdańską i tzw. Małym Morzem czyli Zatoką Pucką. Terytorium Trójmiasta (Gdańska, Sopotu i Gdyni), dużej aglomeracji miejskiej o powierzchni prawie 400 km2, rozciąga się głównie wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Centrum aglomeracji zajmuje Sopot, któremu przede wszystkim poświęcone jest to opracowanie, ze względu na jego funkcję uzdrowiskowo-wypoczynkową i rekreacyjną, pełnioną nieprzerwanie od 1823.


Stara Łeba

19 lipiec 2013r.

Stara Łeba. Odmiennym środowiskiem roślinnym są tereny pradolin. a zwłaszcza rozległa Pradolina Kaszubska z nizinnymi łąkami i roślinnością pobagien-ną i potorfową. Na obszarze przymorskim porastają jej teren słonorośle czyli rośliny halofilne, np. jaskier solankowy, aster polny, zagorzałek nabrzeżny i wiele innych. Na klifach występuje obficie żarnowiec, tworzący wiosną złociste łany oraz rokitnik krzew ciernisty, jesienią oblepiony obficie drobnymi, pomarańczowymi owocami, które zawierają duż'o witaminy C. W runie pojawia się bluszcz, podbiał pospolity, storczyki, z których najpiękniejszy storczyk obuwik został wytępiony przez człowieka.


Zwiedzanie Sopotu cz.I

19 lipiec 2013r.

ZWIEDZANIE SOPOTU 1. Dworzec PKP — ul. Kościuszki — pl. Konstytucji 3 Maja — ul. Bohaterów Monte Cassino — molo. Przechadzka główną arterią spacerową kąpieliska; obiekty historyczne, zabytki, wystawy sztuki, widoki z mola i wieży (2 godz.). Z peronu kolei elektrycznej wyjście na skwerek, którym idziemy w lewo (obok baru "Karmazyn" i pawilonu z pamiątkami) do ul. Kościuszki. Dom nr 6 mieścił w latach 1938—1939 biuro sopockiej filii Gminy Polskiej Związku Polaków (GPZP), naczelnej organizacji polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 1 września 1939 wdarli się do lokalu gestapowcy w celu zabrania dokumentów organizacji, które jednak Marta Socha, właścicielka mieszkania, spaliła wcześniej. Nieco dalej widzimy budynek poczty z 1890, rozbudowany w 1898 i 1904, a odbudowany po wojnie.