Noclegi nad morzem w Polsce

Łeba, Ustka, Władysławowo, Sopot, Hel, Międzyzdroje, Kołobrzeg

< Poprzednia  1 ...  17  18  [19]  20  21  ... 23  Następna >

Ludność Pomorza X w.

12 sierpień 2012r.

Ludność Pomorza składała się z wolnych i niewolników. Wśród wolnych stanem posiadania wyodrębniała się grupa możnych. Jedną z cech charakterystycznych była wielka liczba ludności miejskiej. Miasta, zwłaszcza wielkie, jak Szczecin i Wolin, tworzyły rodzaj republik miejskich. Kult religijny (głównie Trzygłowa) podtrzymywany był przez liczną i wpływową warstwę kapłanów. Kraj był politycznie mało jednolity, gdyż rozpadał się na szereg państewek plemiennych pod osobnymi książętami, a władza najwyższego księcia, zwierzchnika całego Pomorza, była dość słaba. Tymczasem na połudn.-wschód od Pomorza krzepło coraz bardziej młode państwo polskie.


Wybrzeże Zachodnie X w.

12 sierpień 2012r.

Dzięki nadmorskiemu położeniu ułatwiającemu komunikację z różnymi krajami, ludność Pomorza w okresie wczesno-historycznym była zamożniejsza od mieszkańców reszty Polski i odznaczała się też wyższą kulturą. Tylko tutaj spotykamy świątynie słowiańskie zdobione bogato rzeźbami i malowidłami, budzącymi podziw kronikarzy niemieckich i duńskich, tylko tu istniała osobna kasta kapłanów i publiczny kult bóstw plemiennych. Pomorzanie początkowo palili swych zmarłych i obyczaj ten utrzymał się aż w głąb XII w. obok nowego zwyczaju grzebania zmarłych niespalonych, przejętego pod wpływem chrześcijaństwa. Źródłem zamożności Pomorza był handel. Za towar płacono płatami delikatnego q płótna (stąd pochodzą polskie słowa płacić, zapłata) oraz srebrem, odważanym na brązowych wagach składanych. Jakkolwiek w X w. na Pomorzu były już w obiegu liczne monety arabskie, bizantyjskie, anglosaskie, niemieckie, węgierskie, czeskie i polskie, to jednak system odważania utrzymał się jeszcze do XII w., ponieważ kursujące monety były różnej wagi i w związku z tym także różnej wartości i dlatego oczywiście nie można było liczyć ich na sztuki. Obok monet szły na wagę także kawałki popsutych ozdób srebrnych lub całe ozdoby oraz sztabki i placki srebra surowego. Duża ilość skarbów srebrnych z X—XI w. znalezionych na Pomorzu, zawierających nieraz ponad 10 kg srebra, świadczy o zamożności mieszkańców tej dzielnicy. Skarby te ludność ukryła w ziemi w chwili jakiegoś niebezpieczeństwa w obawie przed grabieżą. Szczególnie bogatym centrum handlowym był Wolin przy wschodnim ujściu Odry, rywalizujący z dwoma innymi słynnymi portami nad Bałtykiem: duńskim Haithabu pod Szlezwikiem i szwedzkim Birka w pobliżu Sztokholmu.


Port gdański

11 czerwiec 2012r.

Port gdański mieści się w końcowym odcinku koryta Martwej Wisły oraz specjalnie przekopanych kanałach a także basenach. W obręb portu wchodzą liczne, uzbrojone w urządzenia przeładunkowe nabrzeża, do których dochodzą tory kolejowe. Zwiedzanie portu (patrz plan portu gdańskiego z odrębną numeracją) odbywa się statkami wyruszającymi z przystani "Żeglugi Gdańskiej" (!) przy Zielonej Bramie. Statek płynie początkowo po Motławie, mając po lewej obszar Głównego Miasta i Zamczyska, po prawej zaś wyspę Spichlerze a następnie Ołowiankę. Dalej po lewej widać ujście kanału Raduni (2) a następnie przy ul. Stara Stocznia, na miejscu średniowiecznych warsztatów okrętowych i XVIII-wiecznej stoczni, hale i tereny zakładów przemysłowych.


Latarnie morskie

06 czerwiec 2012r.

STILO W miejscu, w którym dzisiaj stoi latarnia, ustawiona była niegdyś drewniana stawa. Miała ona kształt smukłej, ośmiobocznej piramidy ściętej, o wysokości 22,5 m, pomalowanej w biało-czerwone pasy. Wieżę latarni Stilo zbudowano w latach 1904—1906 93. W przekroju poziomym


Darłowo

18 wrzesień 2011r.

Darłowo należy do tych miast, których obraz — nawet krótkim pobycie — pozostaje w pamięci turystów. Jest to m sto stare, w którym zachował się dawny charakter zabudowy Wąskie uliczki, a przy kwadratowym rynku zabytkowy, piękny ratusz, fontanna przed ratuszem z postacią rybaka i płaskorzeźbami o motywach morskich, stare kamieniczki nadto strzelające w niebo wieże kościoła i zamku — wszystko przypomina dawną świetność nadmorskiego gro gdzie rezydowali książęta pomorscy i gdzie ostatnie lata swego żywota spędził Eryk I — król Danii, Szwecji i Norweg awanturnik i korsarz. Zbiory morskie w salach zamku, Eryka I w pięknym kościele przypominają czasy, gdy Darłowo było sławnym i zamożnym grodem nad Bałtykiem.


Mielno

15 wrzesień 2011r.

Mielno, położone około 12 km od Koszalina, należy do najpopularniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem i Kariera Mielna jako letniska datuje się od początków XX w. Prawie cała miejscowość leży na mierzei oddzielającej morze od jez. Jamno. Domy wczasowe ulokowane są w większości wśród drzew lasu sosnowego, porastającego mierzeję. Największą atrakcją jest tu oczywiście dobrze zagospodarowania plaża morska.


Strona 19 z 23, < Poprzednia  1 ...  17  18  [19]  20  21  ... 23  Następna >